В периода 26-29 април 2022г., Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити към УМБАЛ „Александровска” традиционно ще бъде част от мероприятията, посветени на Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД), по инициатива на Международната фондация „Джефри Модел” (Jeffrey Model Centers Network).
Програма:
На 26.04.2022г. от 10.00 до 15.00ч. в Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки ще се проведе „Ден на отворените врати“ за журналисти и граждани, които ще имат възможността да се информират по всички въпроси, свързани с доказването и лечението на ПИД.
Всяка година Световната седмица на първичните имунни дефицити стартира с едновременно пускане на хиляди балони по целия свят, символизиращи новодиагностицирани пациенти с ПИД. Балоните са израз на единството и отдадеността на хората, ангажирани с превенцията, диагностиката и лечението на имунодефицитните състояния. Те ще бъдат пуснати на 26.04.2022г. в 12.00ч. пред Клиниката по клинична имунология от екипа ѝ, от представители на Българската асоциация на хора с ПИД и на Националния алианс на хората с редки болести.
В дните 27, 28 и 29 април от 11.00ч до 14.00ч. деца и юноши (до 18 годишна възраст) със съмнение за имунен дефицит ще бъдат консултирани безплатно и без направления от педиатър и клиничен имунолог в Клиника по клинична имунология с банка за стволови клетки, след предварително записване на тел. 0877 570898.
В периода 22-25 май 2026г. х-л „Secrets Sunny Beach Resort“ в к.к. Слънчев бряг отново събра утвърдени специалисти от страната и чужбина по случай XXVII–та Национална конференция за педиатри и фамилни лекари с международно участие. Научният форум се организира от Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Александровска” и традиционно се провежда в навечерието на 24 май – Деня на славянската писменост и българската просвета и култура. Конференцията е насочена към близо 500 специалисти, чийто дебат е посветен на задълбоченото познание, професионалния обмен и дискусиите върху най-новите достижения и добри практики в педиатрията и детското здравеопазване.
Проф. Пенка Переновска, председател на Организационния комитет на конференцията и дългогодишен началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Александровска“, откри научния форум, приветства участниците, благодари им за присъствието и доверието, и се обърна с думи на признателност към ръководството на болницата, към членовете на Инициативния комитет, към всички спомоществователи, спонсори и партньори, които всяка година подпомагат реализирането на това голямо събитие, като подчерта, че тяхното присъствие „е знак за приятелски протегната ръка и грижа за децата на България“.
Директорът на УМБАЛ „Александровска“ проф. Атанас Йонков пожела „На добър час!“ на участниците и изрази своите адмирации и респект лично към проф. Переновска и към целия Организационен комитет от Клиниката по педиатрия „за това, че с много труд, отдаденост и сърце утвърдиха това събитие в годините не просто като научен форум, а като символ на една дълбока традиция, и го превърнаха в широка платформа за обмен на нови знания, иновативни решения и професионален опит“. В словото си директорът изрази убеденост, че и този път конференцията ще представлява асамблея на приятелството, на знанието и опита, и ще спомогне за новаторски решения и нови хоризонти на развитие на медицинската наука.
Поздравителни адреси бяха прочетени и от името на: президента на РБългария, министъра на здравеопазването, ректора на Медицински университет – София, декана на Медицински факултет при МУ-София и почетен председател на конференцията проф. Димитър Буланов, от председателите на: Български лекарски съюз, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, Български червен кръст.
XXVII-та Национална конференция за ОПЛ и педиатри с международно участие за пореден път доказа силата и смисъла на сътрудничеството между лекари от различни държави и специалности, за постигане на общи цели – по-добро детско здравеопазване, повече напредък в медицинската наука, по-бързо и адекватно прилагане на постиженията в практиката. На форума присъстваха повече от 450 специалисти от страната, сред които републикански консултанти, ръководители на факултети, на клиники, катедри и научни дружества, членове на експертни съвети към МЗ, представители на 31 фармацевтични компании и др. Участваха и гост-лектори от Русия, Беларус, Сърбия и Грузия. Всички те споделиха своя опит, знания и примери за добри практики, и дискутираха с общопрактикуващи, болнични и извънболнични специалисти новостите в превенцията, профилактиката, диагностиката и лечението на видовете детски, социално-значими и редки болести в педиатрията.
Научната програма, селектирана в 7 научни симпозиума, един уъркшоп, една постерна и 10 научни сесии, обхвана теоретична, статистическа и практически насочена информация в различни области на медицината – алергология; пулмология; генетика и дерматология; имунология и ваксинопрофилактика; неврология; интензивно лечение; социална медицина; детска хирургия; кардиология и ревматология; случаи от клиничната практика.
В социалния дебат бяха засегнати проблемите в сегашната социална и икономическа реалност на детското здравеопазване в България. Сред обсъжданите теми бяха: риск от затлъстяване при юношите; пораженията върху детския организъм в резултат на употребата на електронни цигари и вейп устройства; ваксинопрофилактиката; антибиотична резистентност в детска възраст; увреждания на ретината от лазерни играчки; вредното влияние на алкохола върху когнитивните функции, поведението и цялостното здраве; здравната грамотност като стратегически приоритет за по-ефективно здравеопазване и пр.
В рамките на конференцията д-р Валери Исаев и старшата мед. сестра на Клиниката по педиатрия Радка Георгиева проведоха "Училище за астма" с подробни обяснения и демонстрация на съвременните инхалаторни устройства, тяхното практическо използване, почистване и правилно съхранение.
Електронната постерна сесия бе представена от 27 постера. Четиричленна комисия с председател проф. Гергана Петрова отличи трите от тях, отговарящи най-много на критериите за цялостно оформление, онагледяване и достъпност на съдържанието, висок терапевтичен ефект и практическа значимост.
I-во място
№18 Рискови фактори за усложнено протичане на пневмококова пневмония при деца - К. Кетев, И. Каравеликова, П. Стефанова, Д. Миланова-Илиева, З. Иванов, M. Бошева
ІІ-ро място
№6 Хирургично поведение при кисти на слезката - Я. Пъхнев, Е. Рангелов, И. Василевски, Н. Толекова, Д. Кофинова, З. Пешева, Х. Шивачев
№10 Ултразвуково изследване на белите дробове в помощ на детския пулмолог – д-р С. Федева
ІІІ-то място
№22 Родителски нагласи, информираност, бариери при прилагането на сезонната препоръчителна противогрипна имунизация при деца под 18 години и ролята на медицинските специалисти - Д. Петрова, А. Дакова, С. Косева, Д. Генова
Специална награда на Организационния комитет
№21 Миксовирусен резистентен протеин като маркер за вирусна инфекция в детска възраст – клинична приложимост в ежедневната практика - М. Владева, В. Колева, Д. Митев
Общо 31 фирми за лекарства и медицински консумативи финансираха организирането на XXVII-та Национална конференция за педиатри и ОПЛ "Децата на България". В знак на признателност Организационният комитет на конференцията отличи с грамоти част от фирмите-спонсори на събитието - генералният спонсор; за дългогодишно сътрудничество и участие в научните конференции; за оказана помощ във ваксинопрофилактиката; за най-голям брой спонсорирани участници и др.
XXVII–та Национална конференция за педиатри и фамилни лекари завърши с думи на благодарност и връчване на грамоти от организаторите в знак на уважение и признателност за активното участие, професионализма, креативността, позитивния диалог, за споделените знания и опит, спомогнали за иновативни решения и нови хоризонти на развитие на медицинската наука и детското здравеопазване. Организационният комитет отправи думи на признателност и към всички, спомогнали за организирането и финансирането на форума, за доверието, за всеотдайността, за съпричастието и оказаната подкрепа в името на децата на България.