В периода 26-29 април 2022г., Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити към УМБАЛ „Александровска” традиционно ще бъде част от мероприятията, посветени на Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД), по инициатива на Международната фондация „Джефри Модел” (Jeffrey Model Centers Network).
Програма:
На 26.04.2022г. от 10.00 до 15.00ч. в Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки ще се проведе „Ден на отворените врати“ за журналисти и граждани, които ще имат възможността да се информират по всички въпроси, свързани с доказването и лечението на ПИД.
Всяка година Световната седмица на първичните имунни дефицити стартира с едновременно пускане на хиляди балони по целия свят, символизиращи новодиагностицирани пациенти с ПИД. Балоните са израз на единството и отдадеността на хората, ангажирани с превенцията, диагностиката и лечението на имунодефицитните състояния. Те ще бъдат пуснати на 26.04.2022г. в 12.00ч. пред Клиниката по клинична имунология от екипа ѝ, от представители на Българската асоциация на хора с ПИД и на Националния алианс на хората с редки болести.
В дните 27, 28 и 29 април от 11.00ч до 14.00ч. деца и юноши (до 18 годишна възраст) със съмнение за имунен дефицит ще бъдат консултирани безплатно и без направления от педиатър и клиничен имунолог в Клиника по клинична имунология с банка за стволови клетки, след предварително записване на тел. 0877 570898.
Домът за възрастни хора и дневен център „Александровска” предлага комплекс от социални услуги, които създават условия за цялостно 24-часово обслужване на потребителите. В дома се предлагат грижи за задоволяване на основните ежедневни, здравни и рехабилитационни потребности на възрастните хора, както и на потребностите им от организация на свободното време, развлечение и лични контакти. Осигурява се петкратно предоставяне на храна, съобразено със здравословното състояние на всеки потребител.
Ключово предимство на Дома за възрастни хора и дневен център „Александровска” е, че той е част от най-голямата болница на терирорията на град София, което гарантира навременна колаборация с високо специализирания персонал и високо технологичните структури на УМБАЛ „Александровска”.
Осигурява се първоначална и регулярна медицинска и психологическа грижа за хората в дома. Екипът от дементолози, ръководен от академик Лъчезар Трайков към Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Александровска”, работи по европейски програми за диагностика, лечение и грижи за хората с деменция, настанени в дома. Персоналът на дома се обучава за специализирани грижи за хората с деменция, съобразно съвременните препоръки за персонализиран подход. Периодично се извършват прегледи от невролог и невропсихолог. Предлагат се лечение и препоръки за индивидуализирани комплексни грижи за хората с когнитивни нарушения и деменция.
Домът за възрастни хора и дневен център „Александровска” е единственият дом в България с възможности за постоянна специализирана грижа, насочена към навременно изясняване, лечение и овладяване на проявите на деменция. При желание на близките и по препоръка на персонала се осигуряват първоначални и регулярни медицински грижи за хората с когнитивни нарушения и деменция в дома. На постъпващите в дома се дава възможност да се консултират безплатно с водещи невролози, дементолози и невропсихолози от екипа на акад. Трайков в Александровска болница. След обсъждане с близките и при тяхно съгласие при пациентите се прилагат диагностични процедури: невропсихологично изследване за оценка на промените в паметта, ориентацията, преценката, поведението и неврологична консултация. Дава се възможност за допълнителни изследвания като скенер на главния мозък, консултиране с други специалисти във връзка с изясняване на дементния процес и уточняване на медикаментозната терапия. Пациентите се хоспитализират с предимство.
Домът за възрастни хора и дневен център „Александровска” наред със социалните услуги, съвместно с УМБАЛ „Александровска”, предлага и 24-часова високо квалифицирана медицинска помощ за възрастни хора и тежко болни пациенти. За болните се грижат едни от най-добрите лекари, медицински сестри, рехабилитатори, психолози, логопеди и социални работници.