В периода 26-29 април 2022г., Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити към УМБАЛ „Александровска” традиционно ще бъде част от мероприятията, посветени на Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД), по инициатива на Международната фондация „Джефри Модел” (Jeffrey Model Centers Network).
Програма:
На 26.04.2022г. от 10.00 до 15.00ч. в Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки ще се проведе „Ден на отворените врати“ за журналисти и граждани, които ще имат възможността да се информират по всички въпроси, свързани с доказването и лечението на ПИД.
Всяка година Световната седмица на първичните имунни дефицити стартира с едновременно пускане на хиляди балони по целия свят, символизиращи новодиагностицирани пациенти с ПИД. Балоните са израз на единството и отдадеността на хората, ангажирани с превенцията, диагностиката и лечението на имунодефицитните състояния. Те ще бъдат пуснати на 26.04.2022г. в 12.00ч. пред Клиниката по клинична имунология от екипа ѝ, от представители на Българската асоциация на хора с ПИД и на Националния алианс на хората с редки болести.
В дните 27, 28 и 29 април от 11.00ч до 14.00ч. деца и юноши (до 18 годишна възраст) със съмнение за имунен дефицит ще бъдат консултирани безплатно и без направления от педиатър и клиничен имунолог в Клиника по клинична имунология с банка за стволови клетки, след предварително записване на тел. 0877 570898.
В периода 5-7 май 2022г. Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Александровска” бе домакин на XXIII–та Национална конференция за педиатри и общопрактикуващи лекари с международно участие, която се състоя в хибриден онлайн формат в к.к. Свети Влас. Тя е най-голямото събитие в областта на педиатрията у нас и традиционно се провежда в навечерието на 24 май – Деня на славянската писменост и българската просвета и култура, но тази година, по изключение организаторите избраха друг голям празник на духа и храбростта – Гергьовден.
В научната конференция взеха участие повече от 500 специалисти от страната, сред които членовете на Експертния съвет по педиатрия към МЗ, академици, ръководители на клиники, на катедри и научни дружества, национални консултанти, членовете на УС на Българската педиатрична асоциация, експерти от благотворителната инициатива „Българската Коледа“, представители на БЧК, на БЛС, на фармацевтични компании и др. Чуждестранните гост лектори от Русия: проф. Юрий Мизерницкий, заслужил лекар на Руската Федерация и завеждащ Отделение по пулмология във Федералния педиатричен център РНИМУ „Н. И. Пирогов“, Ирина Мельникова - зав. Катедра по педиатрия на Ярославския Държавен Медицински университет и проф. Н. Паромонова от Втора катедра по детски болести в Националния Гродненски медицински университет, гр. Гродно, Беларусия участваха онлайн в Конференцията.
Проф. Пенка Переновска, началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Александровска“ и председател на Организационния комитет на Конференцията, откри форума, който тази година се организира под патронажа на Александровска болница, с почетното председателство на акад. Лъчезар Трайков - ректор на Медицински университет, София. Проф. Переновска благодари на ръководството на болницата, на Организационния комитет, на всички лектори, модератори и гости, на участниците с постер, на фирмата организатор и на фирмите спонсори на Конференцията, чието присъствие по думите ѝ е знак за приятелски протегната ръка и грижа за децата на България в едно много трудно време. Тя подчерта, че тази година Конференцията се провежда на много светъл ден – Гергьовден, който е Ден на храбростта, защото „няма нищо по-храбро от българския педиатър и нищо по-прекрасно от радостта на победата и от щастливата детска усмивка“. Проф. переновска изтъкна значимостта на компютърните технологии, които направиха възможно осъществяването на педиатричния форум при пълно спазване на противоепидемичните мерки и изрази надежда, че светът скоро ще се справи с този проблем и животът отново ще се върне към нормалния си ритъм.
В словото си, директорът на Александровска болница д-р Атанас Атанасов поздрави Организационния комитет и участниците в конференцията и отправи думи на благодарност към проф. Переновска и нейния екип за усилията, постоянството и волята, с които години наред организират най-големия научен форум в областта на педиатрията у нас, чийто формат, присъствие на специалисти и тематичен обхват за пореден път издават висок професионализъм, стремеж към активен диалог, научно и професионално развитие на всички участници. Той изтъкна, че Конференцията е знакова не само за педиатрите, а за цялата медицинска общност, тъй като е събитие устояло на времето и на предизвикателства от всякакъв характер. Директорът изрази увереност, че противоепидемичните мерки и наложителното провеждане на Конференцията в хибриден формат няма да попречат да се откроят примерите, да се представи актуалното състояние на научните знания и ефективно да се комуникират новостите в областта на педиатрията и свързаните с нея специалности.
Поздравителни адреси бяха получени от: президента на РБългария, Министъра на здравеопазването, Ректора на Медицински университет – София, Българска педиатрична асоциация, Български Лекарски Съюз, Български Червен Кръст, Национално сдружение на педиатрите – специалисти от извънболничната помощ и други.
За поредна година научната програма на Конференцията комуникира най-новото и най-доброто медицинско познание в една постерна и десет научни сесии, обхващащи широк спектър теоретична, статистическа и практически насочена информация в различни области от медицината – имунология, ваксинопрофилактика, пулмология, алергология, гастроентерология, нефрология, кардиология, ревматология, генетика, дерматология, офталмология, оториноларингология, хирургия, неврология и онкохематология, като на първо място безспорно бе включена темата за Covid инфекцията и натрупания клиничен опит, две години след началото на пандемията. Акцент в научните доклади и дискусии бяха тежкото протичане на новите щамове SARS-CoV-2, агресията на вируса към отделните органи и системи, трайните остатъчни поражения върху организма, противовирусни средства, алгоритмите за профилактика, диагностика и лечение на коронавируса, и имунизационния обхват. Специално внимание бе оказано на 100-годишния юбилей на БЦЖ ваксината, нейният имуностимулиращ ефект и значимост в световен мащаб, както и на навършените 25 години превенция и лечение с Esberitox на респираторни инфекции при децата.
Освен темата Covid-19, eксперти от цялата страна споделиха своя опит, знания и примери за добри практики с общопрактикуващи, болнични и извънболнични специалисти, и дискутираха новостите в превенцията, диагностиката и лечението на детските, социално-значимите и редките болести. В рамките на форума бяха засегнати проблемите в сегашната социална и икономическа реалност на детското здравеопазване.
В хода на дискусиите бе анализирана и необходимостта от формиране на родителските нагласи и готовност за сътрудничество относно: лечение, профилактика, задължителни имунизации и ваксиниране на децата срещу Covid-19. Ключова роля в процеса на ваксинопрофилактиката в България бе отредена на общопрактикуващите лекари, окачествени като най-мощния „ваксинатор“ - достъпен, ефикасен и ефективен.