В периода 26-29 април 2022г., Експертният център по редки болести – първични имунни дефицити към УМБАЛ „Александровска” традиционно ще бъде част от мероприятията, посветени на Световната седмица на първичните имунни дефицити (ПИД), по инициатива на Международната фондация „Джефри Модел” (Jeffrey Model Centers Network).
Програма:
На 26.04.2022г. от 10.00 до 15.00ч. в Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки ще се проведе „Ден на отворените врати“ за журналисти и граждани, които ще имат възможността да се информират по всички въпроси, свързани с доказването и лечението на ПИД.
Всяка година Световната седмица на първичните имунни дефицити стартира с едновременно пускане на хиляди балони по целия свят, символизиращи новодиагностицирани пациенти с ПИД. Балоните са израз на единството и отдадеността на хората, ангажирани с превенцията, диагностиката и лечението на имунодефицитните състояния. Те ще бъдат пуснати на 26.04.2022г. в 12.00ч. пред Клиниката по клинична имунология от екипа ѝ, от представители на Българската асоциация на хора с ПИД и на Националния алианс на хората с редки болести.
В дните 27, 28 и 29 април от 11.00ч до 14.00ч. деца и юноши (до 18 годишна възраст) със съмнение за имунен дефицит ще бъдат консултирани безплатно и без направления от педиатър и клиничен имунолог в Клиника по клинична имунология с банка за стволови клетки, след предварително записване на тел. 0877 570898.
В УМБАЛ „Александровска“ стартира „галиева лаборатория“ за производство на два нови радиофармацевтика при пациенти с простатен карцином и невроендокринни тумори. На 07.05.2020 г. в лечебното заведение за пръв път се проведе позитронно-емисионна томография (PET/CT, ПЕТ-скенер) с новия изотоп (маркиран с 68Ga – PSMA простат-специфичен мембранен антиген), която е една от най-бързо развиващите се технологии за диагностика и проследяване на пациенти с простатен карцином.
Основание за въвеждането на този метод са неговите висока чувствителност, специфичност и разделителна способност, които предоставят възможност за ранно откриване на рецидиви. В сравнение със съществуващите методи, техниката позволява изобразяване не само на структурните болестни промени, но и на метаболитната активност на заболяването, което е водещо за ранното откриване и оценката на терапевтичния ефект. При простатния карцином, основното приложение на PET/CT е за подпомагане на първоначална диагноза, определяне на разпространението на заболяването и ефекта от терапията. Методът позволява ранно диагностициране на туморен рецидив след простатектомия, лъчетерапия или след друг лечебен метод, още при съвсем ниски стойности на туморния маркер (PSA ≥0.2 μg/l).
Новият радиофармацевтик 68 Ga PSMA се произвежда в Александровска болница в напълно оборудвана нова, високотехнологична радиохимична лаборатория с капацитет за над 80 пациента месечно. За създаването ѝ са вложени средства, осигурени от болницата и по линия на съвместен проект с Международната Атомна Агенция, на стойност над 2 000 000 лв. Лабораторията отговаря на всички съвременни стандарти за добра медицинска практика в Европа (GMP). Тя е моделирана и оборудвана с подкрепата на експерти от Международната атомна агенция (IAEA) и водещи специалисти от Германия по модела на лабораторията в Университетската Болница KLINIKUM RECHTS DER ISAR в Мюнхен. Осигурени са необходимите условия за стерилно производство на лекарствени средства във вид за директно приложение на пациента, с което лабораторията се превръща в единствената в страната, отговаряйки на действащите нормативи за добра производствена практика в България и Европа. Произвежданите в нея радиофармацевтици ще преминават през задължителните, заложени в Европейската фармакопея, седем теста за качествен контрол, гарантиран е висококачествен и безопасен за приложение върху пациентите продукт. Така лабораторията става част от големия производствен комплекс на Болнична аптека към УМБАЛ „Александровска” , като всяка пациентска доза ще подлежи на пряк контрол и ще бъде освобождавана само след оторизация от главния фармацевт на болницата. Всички заети с PET/CT диагностиката с 68 Ga PSMA специалисти в УМБАЛ “Александровска” - лекари, радиохимици и медицински физици са обучени и притежават сертификати от водещи нуклеарно медицински центрове в Германия, Австрия, Холандия и Италия. Към настоящия момент изследването на нуждаещите се пациенти се реимбурсира напълно от НЗОК.
В следващия месец предстои да започне и изследване на пациенти с невроендокринни тумори с друг нов радиофармацевтик (68 Ga DOTATOC), произведен в лабораторията.
Всички пациенти, отговарящи на индикациите за изследването и насочени от съответните специалисти, могат да подадат документи в Клиниката по нуклеарна медицина на ул. “Здраве” №2 от 8.00 до 15.00ч. Телефон за допълнителна информация и записване: 02/9230 561.
С най-новата придобивка, Клиниката по нуклеарна медицина на УМБАЛ „Александровска” става най-добре оборудвания център в Западна България от технологична гледна точка – разполага с последно поколение апарати за хибридна образна диагностика (PET/CT и SPECT/CT), а също и със собствен циклотронен комплекс за производство на радиофармацевтици (консумативи за ПЕТ-скенера).